Pyetje Pergjigje

Baloni gastrik realizohet me anestezi gjenerale? Ka efekte anesore baloni gastrik? A eshte e nevojshme te mbash diete gjate kohes qe vendoset baloni? Sa kilograme humbet me balonin gastrik? A rikthehen me kilogramet e tepert pas vendosjes se balonit? A mund ta vendos balonin nderkohe qe ushqej femijen me gji? A mund te mbetem shtatzene gjate kohes qe kam balonin ne stomak? A eshte i nevojshem aktiviteti fizik pasi vendos balonin? Sa rrezikshmeri ka per jeten vendosja e balonit gastrik? Sa kohe duhet te qendroj ne klinike pas vendosjes se balonit? Nevojiten analiza para vendosjes? Sa premisa ka qe baloni te cahet? Jane te nevojshme kontrollet e vazhdueshme pasi vendoset baloni? Cila moshe eshte e lejuar te vendose balonin gastrik? Personat qe vuajne nga diabeti apo hipertensioni mund ta vendosin balonin? Çfarë janë protezat e gjoksit me xhel? Njolla në fytyrë dhe në duar? Ja të gjitha llojet e trajtimeve për t’i eleminuar Fytyrë 10 vite më e re pa bisturi, lazeri fraksel, trajtimi që sfidon gjithçka Nga se përbëhen protezat e gjoksit? Sa kohë zgjat rezultati estetik i një lifting-u të fytyrës dhe qafës? Cili është ndryshimi mes lipozucionit, liposkulpturës dhe lipoaspirimit? Kam probleme në zonën rreth syve, si mund ta rinoj vetëm atë pjesë? Deri ne sa kilograme mund te humbasesh me balonin gastrik? A perfshihet plasma ne oferten e trajtimeve estetike me ulje? Sa kushton Botox-i? A eleminohen definitivisht qimet me laser? Perse per rimodelimin e vitheve sugjerohet metoda e Lipofilling dhe jo me ane te protezave? Ka ndonje menyre tjeter te rimodelimit te buzeve, pervec acidit hialuronik, dicka e perhershme? Cfare permban paketa e eleminimit te akneve? Cili eshte lloji i acidit hialuronik qe perdoni? Sa seanca nevojiten per eleminimin e celulitit? Cfare ekzaminimesh mund te kurojme me ane te analizes se ADN-se? Cfare sugjerohet per mireqenien e lekures se fytyres? Cfare kremi sugjerohet kundra rrudhave te moshes, parandalimit te tyre, mbrojten nga dielli dhe vitalitetit te lekures?

Baloni gastrik realizohet me anestezi gjenerale?


Baloni gastrik realizohet me sedacion, jo me anestezi gjenerale. Pra pacienti nuk eshte teresisht i pandergjegjshem por nuk ndjen asgje gjate procedures.

Ka efekte anesore baloni gastrik?


Ditet e para te vendosjes do te ndjeni te perziera mund te keni edhe te vjella por te gjitha simptoma te perballueshme dhe variojne nga nje person ne tjetrin, jo te gjithe i perjetojne. Sigurisht qe ju do te merrni edhe medikamente qe do te mbrojne stomakun tuaj.

A eshte e nevojshme te mbash diete gjate kohes qe vendoset baloni?


Nuk ka nje diete strikte per te ndjekur gjate kohes qe mbani balonin ne stomak, pasi ai nuk ju lejon te konsumoni ushqime ne porcione te medha, per llojin e ushqimit duhet te keni parasysh qe ushqimet e shendetshme duhet te jene me te perdorura ne perditshmerine tuaj.

Sa kilograme humbet me balonin gastrik?


Mesatarisht pacientet humbasin 20-30 kilograme me balonin gastrik, kjo ne varesi te peshes trupore, pasi tek pacientet me nje peshe trupore te larte renia arrin deri ne 55-60 kilograme.

A rikthehen me kilogramet e tepert pas vendosjes se balonit?


Stomaku eshte nje organ fleksibel, i cili reagon sipas sinjaleve qe i japim ne. Pas heqjes se balonit kilogramet e tepert nuk jane rikthyer me tek pacientet tane pasi gjate nje viti ata jane mesuar me konsumimin e ushqimit ne porcione te vogla.

A mund ta vendos balonin nderkohe qe ushqej femijen me gji?


Jo, baloni gastrik nuk lejohet per nenat qe jane ne periudhe laktacioni (gjidhenje).

A mund te mbetem shtatzene gjate kohes qe kam balonin ne stomak?


Ju nuk duhet te planifikoni nje shtatezani gjate kohes qe baloni ndodhet ne stomak, nese ndodh nje shtatezani rastesore, duhet te presim te kaloje tre mujori i pare i shtatezanise per te hequr balonin, por kjo faze mund te jete e rrezikshme per nenen dhe femijen.

A eshte i nevojshem aktiviteti fizik pasi vendos balonin?


Aktiviteti fizik eshte i rekomanduar ne cdo moment, nese ju beni aktivitet fizik qofte te moderuar renia nga pesha optimizohet edhe me shume. Aktiviteti keshillohet te rifilloje rreth 1 muaj pas vendosjes se balonit.

Sa rrezikshmeri ka per jeten vendosja e balonit gastrik?


Baloni gastrik nuk ka asnje rrezikshmeri per jeten, pasi nuk eshte nje nderhryje kirurgjikale e cila krijon gjakderdhje apo prerje, eshte nje procedure qe realizohet me gastroskopi dhe eshte me e sigurta per renien nga pesha.

Sa kohe duhet te qendroj ne klinike pas vendosjes se balonit?


Procedura zgjat vetem 20 minuta, me pas pacienti merr nje perfuzion (serum) e cila zgjat rreth 30 minuta dhe eshte i lire per t’u larguar ne shtepi, nuk eshte i nevojshem qendrimi per ore te gjata apo nje nate.

Nevojiten analiza para vendosjes?


Para vendosjes se balonit realizohet nje checkup i zakonshem mjekesor.

Sa premisa ka qe baloni te cahet?


Baloni eshte i krijuar prej nje materiali i cili eshte rezistent ndaj faktoreve te jashtem dhe te brendshem. Ne kliniken tone kujdesemi te ofrojme cilesine maksimale dhe per kete arsye carja e balonit nuk ka ndodhur. Sigurisht nevojitet edhe kujdesi i pacientit.

Jane te nevojshme kontrollet e vazhdueshme pasi vendoset baloni?


Pasi vendoset baloni, e gjithe ecuria e tij gjate nje viti ndiqet nga doktoreshat e klinikes sone, per cdo pyetje apo shqetesim pacienti komunikon me doktoreshen dhe ne kete menyre nuk eshte e detyruar qe te paraqitet shpesh ne kliniken tone ne rast pamundesie.

Cila moshe eshte e lejuar te vendose balonin gastrik?


Kategoria e lejuar moshore per te vendosur balonin jane 16-70 vjec.

Personat qe vuajne nga diabeti apo hipertensioni mund ta vendosin balonin?


Mbipesha shkakton probleme qe cojne edhe ne krijimin e patologjive te ndryshme. Ne rast se pacienti ka te pakten 6 muaj me nje glicemi apo tension te stabilizuar mund ta vendose balonin I cili do ti ndihmoje edhe ne balancimin e nivelit te sheqerit ne gjak dhe presionit te gjakut.

Çfarë janë protezat e gjoksit me xhel?


Meqenese na pyesin shpesh se cfare protezash perdorim per rimodelimin e gjoksit, japim nje spjegim vetem por to. Ne Kliniken Dermo Life perdorim vetem protezat Motiva te cilat jane me te mirat sot per sot. Keto proteza nuk jane me silikon por me xhel dhe si te tilla duken shume natyrale dhe riprodhojne levizjet e nje gjoksi origjinal. Protezat Motiva gjithashtu te krijojne mundesine qe te besh nje prerje shume te vogel per ti futur sepse jane te buta. Kane garanci te perjetshme dhe nuk japin asnjehere asnje bezdi apo te krijojne ndonje problem. Pacienti mund te zgjedhe formen dhe masen qe ben per trupin dhe shijet e saj. Nderhyrja kryhet nga nje staf kirurgesh plastike me eksperience mbi 30-vjecare. Nese keni vendosur te beni ndryshime ne dekoltene tuaj, ne ju mirepresim!

Njolla në fytyrë dhe në duar? Ja të gjitha llojet e trajtimeve për t’i eleminuar


Ndodhin në çdo moshë, gjithnjë papritur. Njollat e lëkurës në termin teknik quhen iperpigmentim dhe janë një problem estetik edhe më serioz se rrudhat. Individët më të predispozuar janë ata me lëkurë të bardhë, me flokë dhe sy të çelët, por edhe gratë shtatzanë apo edhe ato që nuk janë më shumë të reja. Pse ndodh kjo? Kemi pyetur dermo-estetisten Lida Hoxha, presidenten e Klinikës Dermo Life dhe ja çfarë na sqaron ajo:

Fytyrë 10 vite më e re pa bisturi, lazeri fraksel, trajtimi që sfidon gjithçka


Është alternativa e lifting më e sigurta dhe më efikasja. Dermo – estetistja Lida Hoxha nga Klinika Dermo Life na spjegon për çfarë shërben dhe si funksionon, por edhe koha e trajtimit dhe efektet në kohë. Rinimi i fytyrës është padyshim një nga sfidat më emergjente të mjeksisë estetike, por edhe më të vështirat. Por sfidat bëhen të lehta po të mendosh mrekullinë që arrin të bëjë sot Lazeri CO2 fraksel i cili është konsideruar sot si standarti gold i trajtimit të plakjes së lëkurës. Për efikasitetin e saj nuk ka asnjë dyshim; eleminon rrudhat, njollat, poret e hapura etj. Lazeri fraksel jep rezultate të jashtëzakonshme. Por në çfarë konsiston ekzaktësisht ky trajtim? Dr. Lida Hoxha spjegon:

Nga se përbëhen protezat e gjoksit?


Ekzistojnë disa lloje protezash për gjoksin. Pothuajse të gjithë janë impiante silikoni, por ekzistojnë edhe mbushje me ujë ose të veshura me poliuretan. Për sa i përket formës, kemi proteza të rrumbullakosura dhe proteza anatomike, por në këtë rast duhet vlerësuar rast pas rasti se cilat janë më adapte. Pacienti që mban protezat e gjoksit, mund t’i nënet pa problem ekzaminimeve diagnostikuese si ekografi ose mamografi si dhe mund të ushqejë fëmijën me gji. Ndërhyrja kirurgjikale bëhet me anestezi të përgjithshme ose me sedacion dhe në spital mund të largoheni brenda ditës.

Sa kohë zgjat rezultati estetik i një lifting-u të fytyrës dhe qafës?


Zgjatja e rezultatit të përftuar nga një operacion lifting varet nga pacienti, çfarë lloj lëkure ka, madje edhe çfarë lloj jete bën. Proçesi i plajes natyrisht që do të vazhdojë edhe pas ndërhyrjes së lifting. Por në përgjithësi efekti i një lifting shkon nga 5 deri në 10 vjet. Në një ndërhyrje lifting prerjet janë të vogla dhe nuk duken sepse fshihen nga flokët si dhe pas veshëve. Nganjëherë mund të lindë nevoja për të bërë prerje edhe poshtë mjekrës për të përmirësuar qafën, por edhe kjo shenjë është shumë e zbehtë.

Cili është ndryshimi mes lipozucionit, liposkulpturës dhe lipoaspirimit?


Lipozucioni dhe lipoaspirimi janë sinonime të cilat lejojnë që të skulpturoni trupin duke larguar depozitat e dhjamrave të pa dëshiruara nga zona të caktuara si ije, bark, kofshë, gjunjë, në mjekër, faqe dhe qafë. Liposkulptura është një evolucion i lipozucionit pasi përdoren disa mikro kanula për të skulpturuar trupin në zonat e caktuara. Nganjëherë lipozucioni dhe liposkulptura mund të realizohen së bashku me teknikën e lipofilling e cila ka të bëjë me thithjen e dhjamit me age ose kanulë të vogël, në sasi gjithashtu të vogël dhe injektohet në zona ku është e nevojshme.

Kam probleme në zonën rreth syve, si mund ta rinoj vetëm atë pjesë?


Një vështrim më i ri, është një bashkësi e disa detajeve të vogla, por të influencuara nga një seri faktorësh që e përshpejtojnë plakjen: humbja e elasticitetit të lëkurës, dinamika e muskujve të fytyrës, shpërndarja e vëllimit dhe riabsorbimi i kockave të lëkurës. Në këtë mënyrë sytë duken të lodhur, me rrathë të zinj, gjë që i jep fytyrës disa vite më shumë. Një sondazh i bërë nga Consumer Insight per Motiva me titull Eye for Beauty Market Research Survey, i realizuar në 2300 persona mes 30 deri në 60 vjeç në Francë, Gjermani, Itali dhe Hollandë, zbulon se pjesa rreth syve është zona më kritike për ta, sidomos për 40 vjeçarët.

Deri ne sa kilograme mund te humbasesh me balonin gastrik?


Kjo metode konsiston ne vendosjen e nje baloni ne stomak, me metoden endoskopike, nuk eshte nderhyrje kirurgjikale dhe nuk ka asnje efekt anesor, eshte nje metode e shendetshme e reduktimit te kilogrameve te tepert dhe mund te humbasesh 20 deri ne 30 kilogram.

A perfshihet plasma ne oferten e trajtimeve estetike me ulje?


Plasma (PRP) , nuk perfshihet ne oferten e trajtimeve estetike me ulje, pasi ajo ben pjese ne trajtimet dermo-estetike dhe kryhet me ane te injeksionit.

Sa kushton Botox-i?


Botox, ndryshe nga Acidi Hialuronik, nuk ka nje cmim standart per flakon, pra cmimi i tij varion ne saje te unite-ve qe i nevojiten zones ne te cilen do te aplikohet dhe per te diskutuar mbi nje cmim me konkret, nevojitet konsulta paraprake FALAS me mjeken dermo-estetiste.

A eleminohen definitivisht qimet me laser?


Laseri qe klinika jone disponon, eshte i teknologjise se fundit, Epilodream nder me te fuqishmit, me tre gjatesi vale. Fillimisht, ne pjesen me te madhe te rasteve, nevojitet kryerja e disa analizave hormonale ku ne baze te pergjigjes se tyre doktoresha vendos edhe numrin e sakte te seancave qe ju nevojiten dhe duke zbatuar me perpikmeri numrin e tyre, atehere qimet nuk do te jene me asnjehere pjese e trupit tuaj!

Perse per rimodelimin e vitheve sugjerohet metoda e Lipofilling dhe jo ajo me ane te protezave?


Ne kliniken tone, te dyja metodat jane te disponueshme, zakonisht njerezit preferojne metoden e Lipofilling qe sigurisht eshte dhe me e rekomandueshme duke qene se konsiston ne thithjen e dhjamit nga nje zone e panevojshme e trupit dhe e aplikimit te saj ne vithe, eshte nje metode me e sigurte, pa rrezikshmeri dhe me natyrale ndryshe nga protezat te cilat ne rrafshin me te madh jane burime infeksioni dhe jo aq efikase sa metoda e pare.

Ka ndonje menyre tjeter te rimodelimit te buzeve, pervec acidit hialuronik, dicka e perhershme?


Pervec acidit hialuronik, e cila eshte nje metode e perkoheshme, per nje periudhe 6-12 muaj, ekziston edhe metoda e Lipofilling, e cila konsiston ne thithjen e nje mase te vogel dhjamore ne nje pjese te panevojshme te trupit dhe aplikohet ne buze, duke i bere ato te duken me mishtore dhe duke ruajtur origjinalitetin, por mbi te gjitha duke e pasur ate rezultat perjetesisht.

Cfare permban paketa e eleminimit te akneve?


Paketa e eleminimit te akneve permban 6 seanca, te trajtimit te lekures me ane te acideve te ndryshme te cilat te kombinuara ndihmojne ne eleminimin e akneve, por gjithashtu edhe te pikave te zeza dhe te bardha. Seancat kryhen me nje distance nje here ne dy jave nga njera-tjetra.

Cili eshte lloji i acidit hialuronik qe perdoni?


Acidi hialuronik me te cilin punon mjekja dermo-estetiste, eshte i markes Juvederm, nder me te miret dhe nuk ka asnje reaksion apo efekt anesor ne trup.

Sa seanca nevojiten per eleminimin e celulitit?


Persa i perket eleminimit te celulitit, klinika jone e trajton me ane te carboxyterapi, e cila konsiston ne injektimin e dioksidit te karbonit te zonat e nevojshme per te kryer eleminimin e celulitit, ne shumicen e rasteve kjo procedure shoqerohet edhe me masazh e cila perforcon me shume eleminimit e shpejte te tij. Seancat vendosen gjithnje pas nje konsulte paraprake me doktoreshen e cila duke pare shkallen dhe graden e celulitit, vendos edhe numrin e sakte te seancave qe nevojiten per eleminimin e tij.

Cfare ekzaminimesh mund te kurojme me ane te analizes se ADN-se?


Me ane te analizes se ADN-se, mund te zbulojme nje sere faktoresh te nevojshem qe nuk funksionojne drejte ne organizmin tone, si : 1- Obezitetin, 2- Intolerancen ushimore, 3- Metabolizmin e vitamines D, 4- Procesin e plakjes, 5- Metabolizmin e sheqernave, 6- Metabolizmin e yndyrnave, 7- Metabolizmin e folateve, 8- Celiakine, 9- Depresionin, 10- Gjendjen Inflamatore. Me e rendesishmja eshte se ky proces realizohet me ane te teknikes se fundit, qe konsiston ne marrjen e nje kampioni te peshtymes dhe dergohet per ekzaminim ne Toskana te Italise dhe pergjigjia zakonisht vonon rreth tre jave.

Cfare sugjerohet per mireqenien e lekures se fytyres?


Lekura eshte pothuajse pjesa me e rendesishme e estetikes se njeriut, pra ajo eshte aleatja jone me e mire e bukurise dhe si e tille, ajo ka nevoje per mirembajtje te vazhdueshme. Ne kliniken tone ne ofrojme disa opsione te mirembajtjes se fytyres, ku sipas rastit personalizohet edhe lloji i metodes qe nevojitet: Ne ofrojme pastrimin e thelle te fytyres e cila konsiston ne eleminimin e pikave te zeza dhe te bardha te lekures, ofrojme trajtimin me aneonat, peeling kimik i cili konsiston ne trajtimin e lekures me acide te ndryshme per rrjepjen e saj dhe daljen e lekures se re, te rigjeneruar. Ofrojme edhe radiofrekuencen e cila eshte e dyta ne bote pas botox-it per lifting te fytyres dhe per prodhimin e kolagjenit, ofrojme laserin fraxel i cili eshte aleati me i mire per pastrimin e fytyres nga njollat, rrudhat, shenjat e akneve etj. Gjithashtu ofrojme edhe dermaroller i cili me ane te mikrogjilperave qe ka eleminon shenjat e akneve, poret e medha, ose edhe per efekt rigjenerues per lekuren.

Cfare kremi sugjerohet kundra rrudhave te moshes, parandalimit te tyre, mbrojten nga dielli dhe vitalitetit te lekures?


Klinika “Dermolife” ofron disa linja kremerash per fytyren si : Lakshmi, Harmony Castle, Sesderma, Dermastir, por persa i perket rrudhave dhe parandalimit te tyre, per vilatitet te lekures, per nje hidratim deri ne thellesi te lekures ne sugjerojme linjen e Filorges, e cila eshte Franceze dhe nder linjat me te perdorura ne France dhe ne te gjithe boten, si antiage, si mbrojtes me faktor te larte ndaj diellit, per fytyre te rigjeneruar, pa rrudha dhe per nje shkelqim natyral. Me kremerat dhe serumet qe kjo linje ofron ka bere mrekulli ne lekuren e klienteve tane nder vite te cilet kane mbetur besnik te kesaj linje dhe te klienteve te rinj te cilet jane gjithnje e me ne kerkim per produktet e kesaj linje. Me formulat e saj specifike per cdo produkt, Filorga ka fituar me qindra perdorues edhe ne vendin tone.